Committee minutes and papers 1981
Committee minutes and papers 1981
Confirmation of membership letter - Tim Wilson
Confirmation of membership letter - Tim Wilson
House Dinner in honour of the Australian Olympic Rowing Team
House Dinner in honour of the Australian Olympic Rowing Team
Thames Rowing Club Rules 1925
Thames Rowing Club Rules 1925
Balls and dances
Balls and dances
Dinner in honour of Dick Phelps’ 80th Birthday
Dinner in honour of Dick Phelps’ 80th Birthday
Race entries
Race entries
Head of the Trent results
Head of the Trent results
Kingston Head
Kingston Head
Walton Head
Walton Head
Physical Training and Recreation Act 1937
Physical Training and Recreation Act 1937
Surnames beginning Q
Surnames beginning Q
Tideway Small Boats Head
Tideway Small Boats Head
Lists of resignations
Lists of resignations
Boundary with Rotherwood Road
Boundary with Rotherwood Road
Surnames beginning S
Surnames beginning S
Surnames beginning A
Surnames beginning A
Surnames beginning H
Surnames beginning H
Surnames beginning J
Surnames beginning J
Surnames beginning U
Surnames beginning U
Annual Dinner Menus
Annual Dinner Menus
Picture hanging
Picture hanging
Funerals and memorial services
Funerals and memorial services
Donated records - unknown donor
Donated records - unknown donor
Dinner Invitation Cards
Dinner Invitation Cards
Ephemera
Ephemera
Correspondence with auditors
Correspondence with auditors
Records of Thames Rowing Club
Records of Thames Rowing Club
Bar stocktakes
Bar stocktakes
Membership counts
Membership counts
Marlow 1925 - TRC first four, winner of senior fours
Marlow 1925 - TRC second eight, winner of Thames Cup
Season summary 1925
Marlow 1925 - TRC winning final of senior eights from Jesus Cambridge
Henley 1925 - Stewards' four training
Henley 1925 - Grand Challenge Cup, TRC beating Jesus Cambridge by 1/2 length
Henley 1925 - Thames Cup heat, Henley RC beating TRC by 1/3 length
Molesey 1925 - Final senior eights, TRC beating London
Marlow 1926 - TRC first eight beating London
Henley 1926 - Jack Beresford beating Gollan
Henley 1926 - TRC beating Christ Church
Molesey 1927 - TRC second eight beating Westminster Bank in final
Marlow 1927 - TRC second eight winning heat
Henley 1927 - Stewards' Cup, TRC beating LRC in final
Grand Challenge Cup 1948
2nd Eight (finished 21st)
2nd VIII winning Thames Cup eights
Junior Clinker VIII winning heat
3rd VIII
5th VIII
Stewards' IV practising at Henley
Shaw, Debenham, Pope, Graydon and Kirkpatrick
Junior eight winning final
Kent Trophy
Three generations of Beresfords
1st VIII - finished second
Princess Elizabeth with James Hartley on the balcony during the race
Princess Elizabeth, J H Hartley and Ian Fairbairn at the start
Junior VIII v St Edmund Hall
Ian Fairbairn and Dick enjoying the fruits of victory
TRC 'A' crew - winners of senior eights
Ronnie
Ronnie and Roy Meldrum
Dick
Flying to regatta in Paris
En route from Dunkerque to Ostend - in memory of a magnificent dinner!
1st VIII after winning Senior International VIIIs, Dunkerque
1st VIII losing semi-final of the Grand by 1/2 length to Krylia Sovetov, USSR (winners)
Rand, Legg and Pope at Toronto airport
2nd VIII passing IC opposite the clubhouse
Ostende
Ostende
The Grand VIII
The Wyfold IV
Thames winning final from Kettering
2nd VIII
Thames Cup 1909
TRC crew in the Grand Challenge Cup 1912
Princess Elizabeth and others on board Enchantress, watching crews marshalling for the Head of the River Race
Princess Elizabeth and others on board Enchantress, alongside another day launch
Festival Regatta of the Serpentine, senior fours won by Thames RC
Winners of senior fours
Winners of senior eights
Grand final - Leander beating Thames
Club Krasnoe Znamia, USSR crew beating Thames Rowing Club by 4 lengths
Princess Elizabeth and others watch the Head of the River Race from the TRC balcony
Beresford and Southwood training at Putney
Great Britain women's quad
Suzi Perry being presented with the Fiona Dennis Trophy
Ramsay-Murray
Naming Faith and Charity
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
Sue Key
Otto and Hausleitner - Silver in Lightweight Men's Double Sculls
Izzy Grindal
Pat Harkness, Sarah Bolton and Lesley Baguley
Miriam Batten
Thames Cup VIII
A J Hutton-Squire
1962 2nd VIII