1961 1st VIII
1962 2nd VIII and coaches
1962 2nd VIII
Peter Kirkpatrick and others at Henley
Thames Cup crew
Thames Cup VIII training
Thames Cup VIII
Thames Cup VIII beating Queens' College
Wyfold IV
Thames Cup crew beating Henley easily
The dead-heating crews in the Centenary Double Sculls
Centenary Double Sculls
Centenary Double Sculls
Centenary Double Sculls
Beresford and Southwood after the Olympic final
Start of the Olympic final
Final of the Wingfield Sculls
Thames Cup VIII losing to the Royal Air Force
Unknown head crew
9th VIII
Grand VIII
Thames Cup VIII
Henley 1959 - Semi-final of the Grand, TRC beating Leander
Walton - Junior Senior fours
Cloutte and Beresford
Head of the River Race 1957
Peter Kirkpatrick and Lord Headley at Henley
Finish of final of double sculls
Dick in his Olympic colours
1951 Stewards' four
TRC racing Cygnet at an upriver regatta
6th VIII
1st VIII
2nd VIII
Otto and Haustleitner
Women's quad at Henley
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
Gold medallists in Lightweight Women's Coxless Fours
Otto and Hausleitner - Silver in Lightweight Men's Double Sculls
Crawford and Reddin - Bronze in Open Men's Double Sculls
Garry Herbert getting the traditional cox's dunking
Thames and UL - Gold medallists in Lightweight Men's Quadruple Sculls
Plum Puddings
Sue Key
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
Tony Fingland, David McLellan and Bob Bray in Stewards'
9th VIII
Wyfold crew 1872
Italian bowman Giorgio Scherli, exhausted after the dead heat
1928 Olympics: oarsmen, coaches, manager, boatmen etc
Thames RC, Trinity Vicarage, Henley 1909
Henley 1926 - TRC second eight beating Queens'
Henley 1959 - Semi-final of the Grand, TRC beating Leander
Junior VIII v St Edmund Hall
Walton 1921 - senior eights final, Thames winning from London
Walton 1920 - winning crew senior eights
Walton 1920 - winners of Walton Fours 1920
Walton 1921 - final Walton fours, won by TRC
Britannia Cup semi-final
Piggy at Henley 1928
Signing on for the 1952 Olympics
Thames Cup prizegiving
Butcher and Christie beat Morris and Burrough in the Goblets
Thames RC beating Jesus and Pembroke in the final of the Grand Challenge Cup
Final of the Visitors'
Britannia Cup four
Visitors' crew
Visitors' crew
The winning Remenham Cup VIII
Remenham Cup prizegiving
Henley 1926 - Jack Beresford beating Gollan
Henley 1926 - Jack Beresford beating Goddard in final
Henley 1925 - Jack Beresford after Diamond Sculls final
Henley 1925 - Jack Beresford receiving Diamond Sculls
Henley 1925 - Diamond Sculls final, Jack Beresford beating D H L Gollan of Leander
Henley 1924 - Jack Beresford defeating K N Craig
Henley 1924 - Beresford, Killick & Southgate training
An all-Thames final of the Goblets
Henley 1929 Goblets TRC beating Brasenose
Henley 1928 - TRC pair beating Quintin in final
Henley 1928 - Beresford & Killick, winners of Goblets - beating LRC
Beresford and Killick training at Henley
Bruce Logan and Rought in the Silver Goblets and Nickalls' Challenge Cup 1912
Tony Rowe and Hank Rushmere enjoying the fruits of victory
The Stewards' IV embarking
Paddling away from raft
Ian Fairbairn and Dick enjoying the fruits of victory
TRC crew in the Stewards' Challenge Cup 1948 posing with trophy
TRC crew in the Stewards' Challenge Cup 1948
Stewards' Challenge Cup 1948
Henley 1932 Stewards TRC beating Berlin
Henley 1932 Stewards TRC beating Berlin
TRC crew in the Stewards' Challenge Cup 1928 posing with trophy
Henley 1928 - TRC beating LRC by 2 ft in final of Stewards' - Badcock's wonderful spurt
Henley 1928 - TRC IV winning final vs LRC by 2 ft
Henley 1928 - TRC 1st IV winning heat of Stewards' v 3rd Trinity
TRC crew in the Stewards' Challenge Cup 1927 posing with trophy
Henley 1927 - Stewards' Cup, TRC beating LRC in final
TRC crew in the Stewards' Challenge Cup 1926
Henley 1926 - winners of Stewards' 1926