Thames and UL - Gold medallists in Lightweight Men's Quadruple Sculls
Crawford and Reddin - Bronze in Open Men's Double Sculls
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
2nd VIII
6th VIII
TRC racing Cygnet at an upriver regatta
Peter Kirkpatrick and Lord Headley at Henley
Head of the River Race 1957
Walton - Junior Senior fours
Thames Cup crew beating Henley easily
Peter Kirkpatrick and others at Henley
9th VIII
7th VIII
Thames Cup VIII training
Stewards' IV
Unknown head crew
7th VIII
5th VIII
Unknown head crew
Unknown head crew
Unknown head crew
Unknown head crew
Jack Beresford racing in the Diamonds
TRC C
TRC D
1st VIII
Butcher and Christie beat Morris and Burrough in the Goblets
Women's eight at the Metropolitan Regatta
Remenham Cup VIII training
Final of the Wyfold
Thames Cup winners
Thames Cup final
Thames Cup final
Thames Cup A crew
Henley Prize qualifying race
Thames Cup A crew
TRC crew in the Grand Challenge Cup 1927 paddling to start
Henley 1929 Grand final from Henley church tower
Henley 1920 Winning crew (Thames RC) Wyfolds
Henley 1920 - R Bare receiving Thames Challenge Cup
Henley 1920 - Thames Cup final, TRC vs Caius
Wyfold winning crew
Final of the Wyfold
Members of the 2005 Henley squad
Elite eight with Kate Hoey
National Champions in Coxless Fours
Sam Allpass - Bronze
Women's quad
Men's quad
Britannia Cup four 1990
Thames Cup VIII 1930
Grand VIII 1931 -TRC beat Pembroke 11/2 lengths
Grand VIII 1931
Bean Vernon and Dick Phelps in a pair
Bean Vernon
Peter Haig-Thomas
Grand VIII 1932
Ian Fairbairn
Stewards' IV 1933 - Tig Tyler
Thames Cup VIII 1933
Georg von Opel
Henley landing stages
Henley course
Unknown sculler
Wargrave Cup VIII 2022 privegiving
Britannia Cup four 2022 prizegiving
Wyfold Cup four 2022 prizegiving
Grand Challenge Cup 1948
2nd Eight (finished 21st)
3rd VIII
5th VIII
Stewards' IV practising at Henley
Shaw, Debenham, Pope, Graydon and Kirkpatrick
1st VIII - finished second
Princess Elizabeth with James Hartley on the balcony during the race
Princess Elizabeth, J H Hartley and Ian Fairbairn at the start
Junior VIII v St Edmund Hall
TRC 'A' crew - winners of senior eights
Ronnie and Roy Meldrum
1st VIII losing semi-final of the Grand by 1/2 length to Krylia Sovetov, USSR (winners)
2nd VIII passing IC opposite the clubhouse
The Grand VIII
The Wyfold IV
Thames winning final from Kettering
2nd VIII
Princess Elizabeth and others on board Enchantress, watching crews marshalling for the Head of the River Race
Princess Elizabeth and others on board Enchantress, alongside another day launch
Festival Regatta of the Serpentine, senior fours won by Thames RC
Winners of senior fours
Winners of senior eights
Grand final - Leander beating Thames
Club Krasnoe Znamia, USSR crew beating Thames Rowing Club by 4 lengths
Princess Elizabeth and others watch the Head of the River Race from the TRC balcony
Beresford and Southwood training at Putney
Suzi Perry being presented with the Fiona Dennis Trophy
Batten (Thames) and Turvey (Putney Town) - winner of Open Pairs
Sue Key
Otto and Hausleitner - Silver in Lightweight Men's Double Sculls
Thames Cup VIII
1962 2nd VIII